Меню Закрыть

«Служити людям – це велика радість»

Вадим Лисенко
Вадим Лисенко

Новорічно-різдвяні свята – особливий час. Ми згадуємо рік, що минув, будуємо плани на майбутнє, глибше замислюємось над сенсом свого існування і просто прагнемо робити добро, зігрівати серця не лише рідних та друзів, а й просто людей, які зустрічаються на нашому життєвому шляху.

Як знайти джерело радості навіть у найскладніших обставинах? Що кожен з нас може зробити для того, аби в Україну прийшов мир, економічне процвітання, духовне пробудження? Як підтримати тих, хто потребує допомоги найбільше? Про це та інше ми говоримо з пастором «Церкви Різдва» євангельських християн міста Суми Вадимом Лисенко.

-Вадиме Михайловичу, у житті нашого міста протестантські, або євангельські церкви відіграють все більш активну роль, розширюючи межі, зокрема, соціального служіння. Між тим, багато людей і досі сприймають діяльність протестантів досить негативно. На вашу думку, чому так сталося?

Донорське служіння
Донорське служіння

-Так, це досить характерно, причому не лише для нашого міста і навіть нашої країни. До протестантів у свій час агресивно ставилася ще радянська влада, яку не влаштовувала активність євангельської проповіді, непохитність християнських принципів. Негативні публікації у ЗМІ, фільми на кшталт «Обережно, секта!» з величезним відсотком брехні, виступи деяких священиків – все це призвело до того, що багато людей просто повірили цій інформації.

Я вірю, що все це тимчасово, адже протестантизм має 500-літню історію, серед євангельських християн – особистості, чиї імені відомі всьому світу. Насправді, ситуація вже змінюється, хай не так кардинально, як хотілося б, але негативні міфи руйнуються. Все більше людей або приєднується до євангельських церков, або підтримує їх діяльність.

Люди часто запитують про нашу відмінність від інших християнських конфесій. Знаєте, у нас нещодавно відбулось водне хрещення, серед тих, хто приєднався до Божого народу – чоловік, який пройшов у своєму житті багато випробувань, Афганістан. Його вразили майже родинні стосунки всередині церкви, взаємопідтримка, молитовна перш за все, взаємодопомога. І, звичайно, важливо, що у церкві людина може дізнатися (а проповіді звучать сучасною мовою), як зрозуміти Божу волю для свого життя, як завдяки виконанню заповідей можна змінити на краще стосунки у родині, вирішити проблеми професійного характеру, знайти друзів тощо. Тобто все, що люди чують на Богослужіннях, носить виключно практичний характер.

Волонтер Андрій Букін виступає на Богослужінні
Волонтер Андрій Букін виступає на Богослужінні

До речі, покращуються наші стосунки з іншими християнськими конфесіями, зокрема, греко-католиками, православними УПЦ Київського патріархату. Публікації у ЗМІ носять більш конструктивний характер, з газетних шпальт практично зникло таке слово, як «секта». Разом зі священиками інших християнських деномінацій я взяв участь в ефірі обласної телерадіокомпанії, де ми обговорювали таку гостру проблему, як надання хоспісної допомоги.

Зовсім на інший рівень, ніж це було раніше, вийшли взаємовідносини з владою. Нам дякують за спільні молитви, допомогу соціальним закладам. У протестантів наразі практично немає проблем з отриманням дозволів на проведення тих чи інших масових заходів. Це безперечний плюс. Серед українських протестантів – відомі політики, бізнесмени, діячі культури. До речі, в новообраному парламенті створено молитовну групу депутатів, які починають сесійний день з молитви за Україну. Отже, будемо чекати позитивних змін у державі.

-Ви згадали про спільну молитву церков за мир в Україні. Як сприймають перехожі сумчани молитовників у центрі міста?

-Цікаво, що саме сьогодні, напередодні нового року виповнюється 300 днів щоденної спільної молитви євангельських церков за мир. 300 днів, за будь-якою погоди християни збираються на площі Незалежності і дуже приємно, що до нас приєднуються і православні, і католики, що люди дякують за таку молитовну варту, розповідають надзвичайні історії, як Господь підтримував їх у найскладніших ситуаціях. І коли наші брати-християни повертаються на ротацію із зони АТО, вони також щонайперше приєднуються до спільної молитви.

"Чисте серце - чисте місто"
«Чисте серце — чисте місто»

-Вадиме Михайловичу, здавалось би, церква – не благодійна організація, у неї свої завдання. Чому в цьому році вирішили зробити акцент на соціальному служінні?

-Знаєте, це просто розуміння від Бога, що ми маємо робити більше, маємо розширювати межі своєї діяльності. Сьогодні, коли країна у складній ситуації, особливо потерпають лікарняні заклади і ми вирішили допомогти всім лікарням міста. Коли пропонували керівникам медичних закладів цю допомогу – треба було бачити вираз їх обличчя (усміхається – від ред.) Вони цікавились, чи є серед членів нашої церкви олігархи. Відповідали – таких немає, християни і самі почасти переживають фінансові труднощі, але, тим не менше, цю ідею підтримала вся церква. Християни знають, що служити іншим – це велика радість.

Наш Господь Ісус закликав підтримувати хворих, нужденних, адже таким чином ми виконуємо головні Божі заповіді – любити Бога і любити ближнього, як самого себе. Причому, звичайно ж, ми не обмежуємось матеріальними речами, наші віруючі моляться за хворих, несуть їм Євангеліє. Справжнім подарунком для маленьких сумчан та їх батьків стали виступи нашого лялькового театру.

Також надаємо допомогу Центру реабілітації дітей-інвалідів, школам-інтернатам, Центру реінтеграції бездомних та іншим соціальним закладам. Розвивається донорське служіння – цього року вже кілька разів християни здавали кров для гематологічного відділення Сумської обласної клінічної лікарні.

Не можу не згадати про акцію «Чисте серце – чисте місто», яку проводять євангельські церкви Сум, громадські організації та приватні підприємці. Назва говорить сама за себе – стан навколишньої території відображає внутрішній стан людей, які на ній проживають. Господь створив цей світ прекрасним і досконалим. І коли ми прибираємо будь-яке сміття з наших вулиць і, що важливо, з наших душ – повертаємось до первозданної Божої краси.

Подарунки Центру реінтеграції бездомних
Подарунки Центру реінтеграції бездомних

-А як виникла ідея допомагати бійцям, які перебувають у зоні АТО?

-Церква не може залишатися осторонь найболючішої рани, яка сьогодні є в суспільстві. Наші солдати, які захищають нас, наближають день миру, ризикують своїм життям для того, аби Україна була цілісною й незалежною, перебувають на Сході у надзвичайно складних умовах, відчуваючи потребу і в продуктах, і в теплих речах. Збір коштів для потреб бійців став не одноразовою, а постійною акцією, потім ми передаємо їх сумським волонтерам. Також ми збирали кошти на лікування пораненим.

Постійно підтримуємо вимушених переселенців, і тих, які перебувають на Сумщині, і тих, хто залишається на окупованих чи звільнених територіях Сходу. Зокрема, у нас добрі стосунки з братами і сестрами Луганської області, днями передаємо для них вже другий гуманітарний вантаж. Приємно, що до цієї благодійної справи долучається і багато сумчан (серед них і колектив газети «Сумщина» — від ред.)

-Вадиме Михайловичу, сьогодні багато людей, через ситуацію в державі та й особисті проблеми, перебуває у пригніченому стані. Інколи чуєш, що зараз, мовляв, треба виживати, про хліб насущний думати, а не про духовні речі. Що б Ви їм сказали?

Гуманітарний вантаж відправляється в Луганську область
Гуманітарний вантаж відправляється в Луганську область

-Якраз навпаки. Коли приходять важкі випробування, багато людей переживає світоглядну кризу. Вони усвідомлюють, що ті речі, які здавалися непорушними, просто руйнуються, розсипаються, як картковий будиночок. І так важливо, коли є принципи, на які ніщо не може вплинути, коли життя побудоване на стійкому фундаменті віри, Божих заповідей, Божого слова.

Зараз – саме час переосмислення і духовного пробудження. Знаєте, справжні християни не бувають песимістами, вони не впадають у депресію саме тому, що мають базові, вічні принципи. У Нагорній проповіді Ісус Христос постійно повторює «блаженні ті, хто…» Блаженні – це люди, які почуваються щасливими, задоволеними незалежно від обставин. Бог відкриває нам секрет щастя і цей секрет доступний для всіх, хто шукає істину. Недарма сказано у Біблії: «Стукайте і відчинять вам».

Спілкувалась Ірина Вертікова

Для довідки
У 2014 році «Церква Різдва» надала матеріальну допомогу
Сумським лікарням на суму 8369 гривень.
Центру реінтеграції бездомних, людям з вадами слуху – 1251 гривня.
Вимушеним переселенцям – близько 25 тисяч гривень.
Дітям-сиротам та позбавленим батьківського піклування – 4179 гривень.
На потреби бійців, які перебувають у зоні АТО або на лікуванні – 12782 гривні.